Jestli máte plán B, nemějte žádný plán.

Aneb jak mocný je strach

Ach, ach. Kolikrát jsem to slyšela, musíš mít záložní plán, musíš mít plán B. Tak přátelé a kamarádi, takhle vám ty medaile teda nedovezeme! 🙂

Tenhle víkend jsem se potkala se svou úžasnou kamarádkou, inspirací, koučkou a kreativcem Dannielle. Povídaly jsme si o všem, co nás zrovna napadlo, byla to krásná konverzace, která sama plynula jako řeka. 

Děkovaly jsme obě za to, co máme a jak se máme. Rozebraly jsme také, jak vidíme tolik lidí, kteří v sobě mají obrovský potenciál, ale bojí se. Bojí se využít svoje talenty, bojí se ukázat se světu. Nebo už s něčím začínají vycházet na světlo boží, ale v hlavě mají plán B. 

V tu chvíli mě zamrazilo v zádech a vypadlo ze mě, že pokud máš plán B, neměj žádný plán. Obě dvě jsme se s Dannielle zastavily a okamžitě si to zapsaly! Taková památná věta! 🙂

Co tím myslím?

Když si v hlavě přichystáme plán B, přichystali jsme si tím pádem selhání.

Místo toho, abychom věřili procesu, věřili nám samotným a naším zkušenostem, uvěřili jsme raději strachu. Strachu, který nám diktuje, jak dobří jsme nebo nejsme, na co máme a na co ne. Když potom přijde na akci, opravdu selžeme. No, na začátku cesty jsme si to tak vlastně naplánovali. 

Nechtěla bych teď někoho pobízet, aby se vrhal bez hlavě ze skály, řítil se bez myšlenkovitě do plánu A a už nic jiného neviděl, tak to, prosím, ne.

Je velmi důležité vnímat věci z nadhledu a sledovat možnosti, které se postupně odkrývají. Vnímat to, že cest může být několik, ale všechny vedou k jednomu společnému cíli. 

Ale pokud cítíte v srdci, že chcete tu danou věc dělat, že ten gól vás prostě úplně naplňuje, jděte za tím. Nehleďte na strach nebo ‘’nedostatky’’, řiďte se sami sebou. 

A pokud se náhodou stane, že to nevyjde. Není to konec světa, není to ani konec vaší cesty. Znamená to, že teď můžete přijít na jiný způsob, aby to fungovalo.

‘’Neselhal jsem.
Jen jsem našel 10 000 způsobů, které nefungují.’’

Thomas Edison

Moje osobní tipy, jak se strachem zamávat!

1. Najděte si svoje proč a pravidelně se k němu vracejte.

Jděte opravdu do hloubky, zeptejte se sami sebe na to, jak se chcete cítit, co vám to i vašemu okolí přinese?

Všechny vaše myšlenky si napište a pak se k nim pravidelně vracejte, nebo je mějte někde doma na očích. V případech nouze si připomeňte, proč jste se na danou cestu vlastně vydali.

2. Připomínejte si, že pocity nedostatku nebo strachu, jsou úplně normální.

Úplně všichni tím procházíme. Všichni máme tyto pocity a je to úplně normální. Značí to, že nám na tom záleží.

I ti nejlepší z nejlepších někde začínali a určitě měli velmi podobné myšlenky jako máte teď vy. A pokud se opravdu necítíte dobře a potřebujete se trochu ujistit ve vašich pocitech, najděte si skupinu lidí, která se zabývá podobným tématem jako vy.

Najděte si v takových skupinách porozumnění a klid.

3. Nádech a výdech..

Dech je mocný nástroj, který máme pořád k dispozici, aniž si to mnohdy uvědomujeme.

Nadechněte se pomalu až do břicha a pomalu vydechujte. Soustřeďte se na pohyb břicha, jak se roztahuje a zatahuje. Buďte v přítomném okamžiku. Vaše tělo vám poděkuje a váš nervový systém i myšlenky se uklidní.

Samozřejmě dechových cvičení je na internetu mnoho, zkuste si najít to, co vyhovuje vám. Necítím se dost kvalifikovaně na vysvětlování něčeho jiného než tohoto základu. 🙂

4. Vždy je tu někdo, kdo je lepší než vy a to je v pořádku.

To je něco pro ego, že?! Je to pravda, vždy tady bude někdo lepší než vy a teď je na vás rozhodnout se, jak s tím naložit. Můžete se vy i vaše ego hroutit, nebo se začnete od takových lidí učit a posouvat se dál.

Je také dobré si uvědomit, že vy budete mít specifickou skupinu lidí, které budete vyhovovat právě vy, než někdo, kdo o daném tématu bude odborně vyprávět a nikdo z obecenstva mu vlastně nebude rozumnět.

Pro každého z nás jsou tu lidé, kterým budeme my, naše zkušenosti a náš přístup vyhovovat.

5. Hlavní je se z toho nepo..at. 😀

To je jedna z dalších vět, kterou si hrdě říkám, když mám pocit, že se všechno hroutí nebo mě přepadá opravdu velký strach. Protože když nejde o život, tak jde o ho..o, jak by řekla moje mamka!

A tak přistupte před zrcadlo, usmějte se na sebe a párkrát si tuhle větu zopakujte. Možná zjistíte, že to, co teď řešíte, není až tak podstatné a že to prostě zvládnete.

Pár slov závěrem..

Závěrem bych vás chtěla podpořit, že na to máte! Máte na všechno, na co si vzpomenete. Máte v sobě vše, co potřebujete k úspěchu. Nepotřebujete žádné plány B, C, D. Potřebujete svojí vlastní moudrost a odvahu k prvnímu kroku. 

Neskutečně vám držím palce a věřím, že se vám bude moc dařit!

A pokud potřebujete nakopnout v oblasti sociálních sítí, určitě se vám bude hodit můj eBook zdarma nebo se se mnou spojte na mých sociálních sítích, na které najdete odkaz nahoře v pravém sloupci.

Pomáhám lidem být vidět online i offline. Provázím své klienty osobitým vystupováním, sociálními sítěmi a autenticitou. Jsem vášnivou cestovatelkou, degustátorkou dobré kávy, propagátorkou dobré nálady a řídím se motem: svět patří těm, co se nepo.. Však vy víte. :) Můj příběh si přečtěte zde >>